DARBUKA DERSLERİ 1.BÖLÜM
DARBUKA DERSLERİ 1.BÖLÜM
Müzik güncellenmiş 3 yıl önce

DARBUKA DERSLERİ 1.BÖLÜM

İddaa ediyoruz! Youtube'un en keyifli enstrüman derslerini biz veriyoruz!

Mert Er'in sunumunu gerçekleştirdiği darbuka derslerimizde sıfırdan başlayıp zamanla kendinizi ne kadar geliştirdiğinizi göreceğiniz, aynı zamanda ders esnasında sıkılmayacağınız samimi videoları sizlerle paylaşıyor olacağız.

Bu bölümümüzde sizlerle birlikte tır sesleri nasıl geliştirilir ve teknikleri nelerdir? konularını işliyoruz. İyi seyirler :)

Monte Workshop adıyla birlikte Ömer Percussion ürünlerinden indirimli faydalanmayı unutmayın!

1. DARBUKALOG (1. Bölüm) - Sıfırdan İleri Seviyeye Darbuka Dersleri

2. DARBUKALOG (1. Bölüm) - Sıfırdan İleri Seviyeye Darbuka Dersleri

Arkadaşlar merhaba. İlk dersimize hoş geldiniz. Ben mert bugünden itibaren monte workshop bünyesinde darbuka derslerini beraber işleyeceğiz.

Arkadaşlar darbuka genelde halk dilinde dümbelek olarak bilinir. Darbuka önemlidir. Neden önemlidir? bir müziğe baktığın zaman her zaman içinde bir ritim vardır ve hayatta bir ritim vardır. Bir şekilde o ritme göre ilerlersin. Trafikte giderken bile o ritimle ilerlersin. Sağa sola giderken saate bakarsın bir ritim vardır.

Her şey bir ritim kontrolünde örneğin insanın nabzında bile bir ritim vardır.

Darbukada öyledir. Yani ritim aletleri, perküsyon aletleri;

Bu bateri olabilir kajun olabilir. Tef olabilir. Bandır olabilir. Darbuka olabilir akla gelebilecek bir sürü ritim aletlerinin hepsi bu şekildedir.

Şarkıyı alır belli bir ritme götürür. Aslında şarkıyı kontrol eder.

Öncelikle genel olarak Türkiye’de genel olarak ne tür darbukalar kullanılır bundan bahsetmek istiyorum.

Ham maddeleri nelerdir? Nelerden yapılmıştır?

İlk başta bu elimde görmüş olduğunuz darbuka demir döküm darbukadır.

Buna ek olaraksa çömlek darbuka, bakır darbuka genelde Türkiye’de kullanılan darbukalardır ve bas ve solo olarak ikiye ayrılırlar.

Solo darbuka bu elimdeki darbukadır. Genelde ince seslidir. Tiz sesler bulunmaktadır. Sololarda pop müziklerde fasıl müziklerinde çoğu yerde kullanılır. Bas darbukada aynı şekilde çoğu yerde kullanılır. Bas darbuka genelde alt yapılarda veyahut solo darbukaların solo atacağı zamanlarda alttan at yapıyı veren darbuka çeşididir. Sesleri daha tok seslidir. Bas sesi vardır.

Bu videoyu izliyorsanız zaten bir darbukanız vardır. Ama ben darbukası olmayanlara darbuka almaya niyeti olan kişilere şundan bahsetmek istiyorum.

Öncelikle ben neden bu darbukayı seçtim çünkü bu bir başlangıç darbukası. Bu darbukayı herhangi bir müzik marketine gidip 150-200 liraya alabilirsiniz. Bu darbukayı seçmemdeki diğer amaçlarımdan bir tanesi de ben çalacağım siz evde dinleyeceksiniz oynayacaksınız yapmaya çalışacaksınız aradaki ses farkını en aza indirmek için bunu tercih ettim ki böylece daha rahat öğrenip daha rahat göreceksiniz. Darbuka markaları önemlidir. Şöyle bahsedeyim daha ucuz daha basit darbukadan daha kötü sesler alırsınız. Daha iyi darbukadan daha iyi ses çıkar. Bu söylediğim şey herhangi bir müzik aleti içinde geçerlidir. Daha iyi bir gitar alırsın daha iyi bir tını çıkarırsın daha iyi bir klarnet alırsın daha iyi ses çıkarırsın. Darbukalarda da bu durum böyledir.

İmkânı olmayanlar vidalı darbukalardan da kullanabilir. Ancak bizim için bu darbuka şu an yeterli.

Şu an önemli olan darbukanın amacını anlamak darbukaya ait ritim becerenlerini geliştirmek. Müzik kulağını geliştirmek ve darbuka seslerini tanıyabilmek.

İlerleyen derslerimizde daha profesyonel bir darbuka ile devam edeceğiz.

Darbukaya başlayan insanların en çok karşılaştığı sorun akordu nasıl yaparım? Benim darbukamdan güzel ses gelmiyor. Benim darbukam bozuk mu? benim darbukamın şu sesi iyi değil şeklinde şikayetlerde bulunuyorlar genelde.

Şundan bahsedeyim darbukayı aldığımız zaman genelde elimizde bir allen anahtarı olur.

Burası darbukanın vida bölümleri akor yaptığımız bölümler bu da bilmeyenler için allen anahtarı.

Bu anahtar yardımı ile darbukamızı tonluyoruz.

Bu anahtar ile darbukanın vidalarını sıkıp gevşetip darbukanın çıkardığı sesi tonlayabiliriz.

Allen anahtarı ile vidaları gevşettiğimiz zaman sesler daha baslaşır ve daha tok ses çıkar. Tam tersi yönde sıktığımız zamansa darbukanın sesleri tizleşir daha ince sesler çıkar.

Bu ayarı çıktığımız yere göre çalacağımız müziğe ayarlamak gerekir.

Darbukayı gevşetip sıkarken dikkatli olmak gerekiyor. Vida yerlerini yalama yaptırabilirsiniz. Çok fazla oynamamakta fayda var. Sıkacağımız zamanda fazla sıkmamak gerekir ki darbukanın derisi zarar görmesin.

Bir önemli nokta ise vidaları her noktada aynı ayarda sıkmamız gerekir çünkü bu darbukanın her noktasındaki tonların eşit olmasını sağlar. Dengeler.

Darbuka nasıl tutulur?

Sağ elini kullananlar sol dizine darbukayı alıyorlar. Sol kollarının darbukanın üzerine dayıyorlar. Sağ el ile de darbukanın yan tarafından darbukayı tutuyorlar.

Solak olanlar ise bunun tam tersini yapıyorlar.

Darbuka iki sesten meydana gelmektedir. Bunlar dum ve tek

Dum sesini çıkarabilmek için parmaklarımız ile darbukanın ortasına doğru vurmak gerekir.

Sesi sağlıklı almak için elimizi vurduktan sonra çekmeliyiz. Bu sesi hemen alamayabilirsiniz ama önemli olan çalışmak ve doğru sesi yakalamak.

Tek sesini ise genelde sol ile yukardan çıkarırız. Tek sesini parmaklarımız ile darbukanın kenarlarına vurarak çıkabiliriz.

Bu sesi çıkarmak için sol elimizin işaret parmağı ve yüzük parmağı ile vurmamız gerekir. hemen başaramayabilirsiniz. Bunu da çalışarak en optimum sesi çıkarana kadar uğraşmalısınız.

Hepinizin işleri meslekleri var darbuka çalmak ile hobi olarak veya profesyonel anlamda ilgilenenler var. Kısaca darbuka çalmak istiyorum diyen biri günde en az 2 saat vakit ayırmalıdır.

Önemli olan hareketleri hızlıca yapmak değil zamanla oturtmak ve kalıcı şekilde öğrenmektir.

Öncelikle dum ve tek sesleri için pratik yapmalısınız.

Meraklı arkadaşlar diğer seslerin nasıl çıkarıldığını hemen öğrenmek isteyebilir ancak bunlara zamanla geleceğiz ilerleyen derslerde üzerinde duracağız.

Bolca pratik yapın 2.derste görüşmek üzere

1
6
0
3
1
1
2
2
0

Follow Us on Facebook